Bränding

disainiaudit

Mis on bränd?

Sõna bränd on pärit vanaskandinaavia keelest, väljendist brandr, mis märkis omanditunnuse põletamist asjale ja koduloomale. Samas olid just Itaallased ühed esimesed, kes kasutasid kaubamärke – vesimärke paberil – aastal 1200. Kuigi ajaloost on teada teisigi näiteid, mida saab seostada kaubamärkidega, siis kaubamärkide mass-turundus sai alguse 19.sajandil seoses pakendatud kaupade tulekuga turule. 

Bränd on see, mida klient tegelikult ostab

Mõnikord aetakse omavahel segi bränd ja kaubamärk. Need ei ole siiski üks ja sama, kuigi kaubamärk on brändiga tugevalt seotud. Kaubamärk on nimi, sümbol, kujundus või nende kombinatsioon ning selle põhifunktsiooniks on eristada ühe firma tooteid teistest samaliigilistest toodetest. Kaubamärk saab õiguskaitse kaubamärkide registrisse kandmisega. Toode või teenus on see, mida firma valmistab ja müüb. Bränd on see, mida tarbija ostab. 

Bränd on kliendi peas olev ettekujutus Sinu ettevõttest,

toodetest/teenustest, väärtustest, lubadustest ja kogemusest.

Bränd on Sinu ettevõtte kindel lubadus sinu klientidele, mida antakse edasi kõigi kliendi meelte kaudu (mida ta näeb, kogeb, tunneb, haistab, kuuleb, puudutab, maitseb). Seetõttu öeldakse vahel, et bränd on nagu Sinu ettevõtte parfüüm, lõhn: see, mis jääb Sinust ruumi hõljuma, kui mööda jalutad või toast lahkud. 

Bränd on tihedalt seotud ka emotsioonidega. Bränd on lubadus, mis kujundab kliendi ootusi ja emotsioone Sinu toote kohta. Bränd loob kliendis ettekujutuse Sinu ettevõtte, toodete ja teenuste kohta ning eristab Sind konkurentidest. Tugev bränd loob usalduse ja annab teada, milliste väärtuste eest ettevõte seisab.

Millest bränd koosneb?

Bränd koosneb:

  1. Sinu ettevõtte sõnumist avalikkusele: mida sa oma klientidele ja avalikkusele enda ja oma toodete/teenuste kohta ütled. Brändi keskmes asuvad sinu idee ja positsioneering. Kuidas sa konkurentidest eristud? Mida sa paremini, teisiti, mugavamalt, odavamalt jne teed? Millised on Sinu organisatsiooni väärtused ja sisemine identiteet? MIKS sa seda kõike teed? Mis on Sinu ettevõtte alusidee? Mis on Sinu ettevõtte alusväärtused? Väärtused on Sinu brändi DNA, need eristavad ja tõstavad Sind konkurentidest esile. Kliendiga jagatud väärtused aitavad luua pikaajalise lojaalse suhte temaga. 
  2. Sinu klientide arvamusest ja tagasisidest: mida nemad sinu toodete-teenuste ja ettevõtte kohta räägivad. Tänu sotsiaalmeedia tohutule levikulel võib isegi öelda, et eelkõige on just kliendid need, kes Sinu ettevõtte brändi loovad.  Seda taibates on paljud ettevõtted hakanud suuremat rõhku panema oma klientide kaasamisse brändi loomisel ning reklaamimisel. 

mõistmine1

Miks on brändingut vaja?

Brändingu eesmärgiks on aidata kliendil Sinu toodet/teenust paljude konkureerivate teenuste/toodete ja alternatiivide seast valida – teha valik kliendi jaoks lihtsamaks. Selleks tuleb kõigepealt tegeleda Sinu organisatsiooni sisemise identiteedi (väärtused, eesmärk, missioon, visioon, peamised sihtgrupid) sõnastamisega. Sellele järgneb juba välise identiteedi (logod, kujundused, veebileht, jne) loomine. 

Kui soovid uue toote või teenusega turule tulla ja vajad brändi loomisel professionaalset kõrvalpilku ning häid nõuandeid, siis kirjuta meile ja lepime kokku Sulle sobiva aja konsultatsioonideks või brändingu töötubadeks. Samuti pakume rebrändingu ehk brändi värskendamise teenust, et klientide tähelepanu ei läheks igavusest Sinu konkurentidele. 

Pin It on Pinterest

Share This