I etapp – MÕISTMINE
Mudeleid ja põhimõtteid, mille järgi üht või teist protsessi arendatakse, on mitmeid. Järgnevalt vahendame teile ühte võimalikku teenuste disaini protsessimudelit, mille autoriks on Stefan Moritz.
Üldiselt on kõik protsessid, mis soovivad midagi muuta või uut luua, lõputud. See fakt võib teid heidutada, kuid tegelikult on ükskõik millise uue teenuse loomine protsessi alguseks. Hiljem tuleb seda protsessi korrata ja korrata, sest kõik siin elus on muutumises. Aga olgu, alustame algusest!
Selleks, et midagi muuta või (p)arendada peame tajuma kusagil probleemi. Kas see probleem on organisatsiooni sees või tuleneb see klientide muutunud vajadustest, ongi nii öelda päästikuks, et üks ettevõtja peaks mõtlema teenuste disaini protsessi peale.
Esimeseks etapiks Moritza mudelis on: mõistmine.
Võime ju mõelda, et mis see mõistmine siis ära ei ole, et üldiselt me ju oskame tajuda mingit probleemi või näeme, et meie ettevõtte kliendid on mingis osas rahulolematud. Tegelikkuses tundub, et paljud ettevõtjad ei märka sugugi piisavalt kiiresti, et kusagil on probleem. Mõned ettevõtjad märkavad alles siis, kui on juba liiga hilja, et muuta pöördumatut.
Tavaliselt on ettevõtjad liiga hõivatud igapäevaste probleemide lahendamisega ning jäetakse olemasolev teenus tähelepanuta või ei mõisteta, et teenuste (p)arendus on kestev protsess. Kui ettevõtja tee ette võetakse, siis mõeldakse palju sellele, et kuidas eristuda, milliseid klient soovitakse, mis on minu võimalused jne. Kui ettevõte on nii öelda valmis, siis sukeldutakse klientide teenindamisse ja (p)arendus jääb tahaplaanile.
Selleks, et oma teenuste äri arendada, peame mõistma järgmist:
-
Turu vajadust – kas minu teenust on sellel konkreetsel turul vaja?
-
Klientide vajadust – millist probleemi ma oma teenustega kliendil lahendada aitan?
-
Teenuse pakkuja võimalust – mida on minul ettevõtjana võimalik pakkuda?
-
Keskkonda – millises keskkonnas me asume, et võimalikku kliendi probleemi lahendada?
-
Suhteid – milliseid suhteid me klientidega arendada soovime? On need pikaajalised või ühekordsed?
Selleks, et MÕTESTADA, on võimalik kasutada erinevaid meetodeid ja teenusedisaini tööriistu, koguda kokku andmeid ja esitada õigeid küsimusi – see kõik aitab ettevõtjal jõuda probleemi tuumale samm-sammult lähemale.
Järgmises uudiskirjas jagab Riina Tomast Sinuga meetodeid, mis aitavad Sul oma ettevõtte ja teenustega seotud probleeme paremini mõista. Samuti tutvustab ta Moritza mudeli teist etappi, milleks on mõtestamine.